top of page

Soru: Satılık Tiny House Özellikleri Nelerdir?
Cevap: ​​Çoğu tiny house ev üreticisi kaba yapıda çelik, dış duvarlarda ahşap thermowood, Sibirya veya Fin çamı kullanıyor. İç cephelerde ise marin kontroplak, yalıtım için taşyünü kullanılıyor. Tiny house ağırlıkları genelde 2 -3 ton arasında değişiyor. Bu evler C Tipi yük lastikleri ile birlikte satılıyor. Ancak 2 tondan daha hafif çekme karavan tarzı plakalı tiny house üreticisi firmalar da var. Daha hafif olan bu evlerde yapı malzemesi olarak genelde aluminyum kompozit kullanılıyor.

Soru: Tiny house içinde ısınma nasıl oluyor?
Cevap: Isınma için en yaygın yöntem elektrik ama ev tasarımlarına soba yeri ekletenler veya güneş paneli ekleterek kendi elektriğini kendisi üreten ev sahipleri de var. Tercihinize kalmış. Üreticilerin standart tiny house tasarımlarında mutlaka klima tesisatı bulunuyor.

Soru: Tiny house temiz ve pis su altyapısı nasıl olmalı?
Cevap: Mobil evinizle sürekli yer değiştirecekseniz karavanlarda olduğu gibi bir pis su tankının tekerlekli ev tasarımınızda bulunması gerekiyor. Yok en az bir sene yerinden oynatmam diyorsanız kanalizasyona veya foseptik çukuruna gidecek bağlantı olması yeterli. Hazır foseptik çukurları satılıyor, kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Tiny house park alanlarında zaten foseptik çukurları bulunuyor, pis su bağlantısını da onlar hallediyor. Temiz su konusu da pis suda olduğu gibi şebeke suyuna direkt bir bağlantı veya 3-4-5-10 tonluk su depolarıyla veya tiny house park alanlarının hazır altyapısı ile çözümleniyor.

Soru: Tiny house kendi isteklerimize göre tasarlanabilir mi, mobilya ve aksesuarlar?
Cevap: Tüm tiny house ev üreticileri isteklerinize göre ürün tasarımı yapabiliyorlar. Çoğu mobil ev üreticisi her tercihe göre mümkün olduğu kadar çok ev modeli tasarlamış durumda. Tiny house tasarımlarını inceledikten sonra çoğu zaman kendi isteklerinize göre bir tasarım bulabiliyorsunuz. Üzerinde tercihlerinize uygun birkaç tasarım değişikliği talep edebilirsiniz. Mobilya ve aksesuarları ise kendiniz alabiliyorsunuz. Üreticilerin hazır donanım paketleri de oluyor. Tercihinize bağlı.

Soru: Tiny House Türkiye’de yaz kış yaşanabilir mi?
Cevap: Üreticiler ürünleri kış koşullarına uygun izolasyon ile üretiyorlar. Tiny house küçük bir hacme sahip olduğu için kışın ısınma sorunu yaşanmıyor. Yine de ürün seçerken izolasyona özellikle dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

Soru: Tiny House kolayca alınıp satılabilir mi?
Cevap: Tiny house normal bir araç gibi noterden alış ve satış devrini yapabiliyorsunuz. Otomobil piyasasında olduğu gibi mobil evleri de alıp satması normal evlere göre çok daha hızlı ve masrafsız gerçekleşiyor.

Soru: Tiny House depreme ve yangına dayanıklı mıdır?
Cevap: Tiny house küçük boyutu nedeniyle depreme oldukça dayanıklıdır. Ancak yangın konusunda çok dikkatli olmalısınız. Mutlaka elinizin altında bir yangın söndürme kiti bulunmalıdır.

Soru: Tiny House güvenliğini nasıl almalıyız?
Cevap: Arazinizin güvenli olmadığını düşünüyorsanız, kapı ve pencelere kepenk yaptırabilirsiniz. Ayrıca piyasada cep telefonu sinyaline bağlı harekete duyarlı güvenlik cihazları, siren veya kamera sistemleri satılıyor. Tiny house alanlarında park etmek de güvenlik sorununu çözmek için bir diğer yol.

Soru: Tiny House arazisi nasıl olmalı?
Cevap: Mobil evlerde genellikle dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Yani eviniz 8 noktadan zemine temas ederek durur. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap pabuçlar (40x40cm) koymanız yeterlidir. Arazinin diğer kısımlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Soru: Tiny House herhangi bir otomobil tarafından nasıl çekilebilir?
Cevap: Herhangi bir araç düz bir yolda evinizi kolayca çekebiliyor. Ancak yokuşlarda ve rampalarda sorun yaşarsınız. Bu nedenle uzun yolculuklarda mutlaka 4×4 bir araca ihtiyacınız olacak. Evi yerleştireceğiniz düz alana getirdikten sonra kendi aracınızla istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. 4×4 aracınız yoksa tiny house ev teslimi konusunda üretici şirketler size yardımcı oluyor. Bazıları nakliye dahil fiyat veriyor. Uzun yolda otomobil kadar ehliyet de önemli. Mobil eviniz çekme karavan sayıldığından, Kara yolları Yönetmeliği gereği “BE” sınıfı ehliyetinizin olması ve ruhsatınıza işlenmiş çeki demiri olması gerekiyor. Ben bu detaylarla uğraşmak istemem derseniz üretici firmalar veya tiny house işletmeleri bu hizmeti belli bir ücret karşılığında size veriyor.

Soru: Tiny House üretici garantisi var mı?
Cevap: Bazı üreticiler dingil ve aks sistemi, iç, dış ve çatı kaplamaları, doğramalar, elektrik, su, klima tesisatlarını içerir tüm imalatlar, kapasitesini aşmadan kullanmış olmanız halinde üretici firmalar tarafından 2 yıl garanti kapsamında alınıyor. Garanti kapsamında üretici firmalar adresinize gelip sorunu gideriyor.

Soru: Tiny House ne demek?
Cevap: Tiny house ingilizce küçük ev demek. Tiny house hareketi ise büyük evlerde çok tüketmek ve maliyetleri artırmak yerine, küçük evlerde hem kendimize hem de çevreye daha az yük bindirerek basit ama kaliteli bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu söyleyenlerin başlattığı bir sosyal harekettir.

Soru: Sahibinden Tiny House alabilir miyim?
Cevap: Tiny house sahibinden ikinci el satın alabilmek için henüz geniş bir piyasa oluşmuş durumda değil. Ancak yakın zamanda kullanılmış mobil ev pazarının genişleyeceğini düşünüyoruz.

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Whatsapp
  • LinkedIn Sosyal Simge
bottom of page